İkinci Çocuğa Hazır Mısınız?

Yorum yapılmamış
İkinci Çocuğu Yapmak İçin Hazır Mısınız

Türk toplumu kalabalık aile seviyor. Anadolu’da hala on, on beş çocuklu ailelere rastlamak mümkün. Bu kadar çocuğa sahip olmak önerilecek bir şey değil ama iki ya da üç çocuklu bir aile olmak bazı nedenlerden mantıklı geliyor. Uzman Klinik Psikolog Yasemin Meriç Kazdal, ikinci çocuğa hazır olmak ile ilgili sorularımızı yanıtladı. 

Dünyaya bir çocuk getirmek duygusal, düşünsel, psikolojik, fiziksel ve maddesel anlamda birçok gerekliliği beraberinde getirir. Çiftlerin bu anlamda kendilerini tam olarak hazır hissetmeden çocuk sahibi olmaları en başta dünyaya gelecek olan çocuk ve anne baba için çok sayıda sıkıntıyı beraberinde getirebilir.

İkinci çocuğu ne zaman düşünmeli?

Çiftlerin ikinci çocuğu düşünmeleri için en uygun zaman, onu “gerçekten istedikleri” zamandır. Hiçbir zaman bir takım gereklilikler nedeniyle ya da sadece “Çocuğumuz olsun” düşüncesiyle ya da çevresel baskılarla bir çocuk sahibi olunmamalıdır. Zira dünyaya bir çocuk getirmek duygusal, düşünsel, psikolojik, fiziksel ve maddesel anlamda birçok gerekliliği beraberinde getirir. Çiftlerin bu anlamda kendilerini tam olarak hazır hissetmeden çocuk sahibi olmaları en başta dünyaya gelecek olan çocuk için ve daha sonra da anne ve baba için çok sayıda sıkıntıyı beraberinde getirebilir.

Çocuklar arasındaki ideal yaş aralığı ne olmalı?

Yapılan araştırmalar genellikle iki kardeş arasındaki yaş aralığının 3 ya da 4 olmasının uygun olduğuna işaret ediyor. Ancak ben bu konuda da yine anne babanın kişisel kararının daha büyük bir öneme sahip olacağı kanısındayım. Klinik deneyimlerimde görüyorum ki; ikinci çocuklarına kendilerini özellikle psikolojik olarak hazır hissettikleri zaman sahip olan anne ve babalar, her iki çocuğuna da ihtiyaçları olan ilgiyi gösterebilme, tahammüllü davranabilme, karşılaştıkları sorunları daha soğukkanlı bir şekilde çözebilme konularında çok daha başarılı oluyorlar. Ancak yine belirtmeyim ki araştırmaların işaret ettiği 3-4 yaş aralığı özellikle ilk çocuğun kendi temel ihtiyaçlarını karşılayabileceği, kreş ya da oyun grubu gibi bir takım aktivitelere dahil olabileceği ya da en azından kendi kendine oyun oynayabileceği bir zaman olacaktır. 3-4 yaşlarına gelmiş bir çocuk duygularını ifade etmeye başlayacağı için özellikle bir kardeşi olduğunda hissettiği duyguları da dışa vurabilecektir ki bu da bir çok psikolojik sorunun oluşmasını engelleyebilir.

İkinci Çocuk

İkinci Çocuk

İlk çocuğa kardeşi olacağı ne zaman söylenmeli?

Çocuğun kardeşi olacağı fikrine mümkün olduğunca alışması büyük önem taşır. Fakat çocuğun yaşı 3’ten küçük ise onu çok erken bir beklentiye sokmak da doğru olmayabilir. Birden çok çocuk sahibi olmayı düşünen ebeveynler çocuklarını “kardeş” kavramına mümkün olduğunca aşina hale getirmelidirler. Bu, çevrede kardeşi olan kişilerin abartısız bir şekilde vurgulanmasıyla olacaktır. Ancak burada vurgulanması gereken kişilerin kendileri değil, kardeş olma kavramıdır. Anne baba, kendi kardeşlerini çocuklarına sadece “Bak, bu senin halan, teyzen, dayın!” şeklinde değil aynı zamanda benim kardeşim, ablam, abim şeklinde lanse edebilir. Tüm bunlarla çocuk “kardeş olma” kavramına yabancı olmayacaktır. 

Kardeşi olacağını öğrenen çocuk ne düşünür nasıl davranır? Hangi davranışlarına müdahale edilmeli?

Kardeşi olacağını öğrenen çocukların düşünce ve davranışları değişkenlik gösterebilir. Bu, ilk çocuğun yaşıyla da bağlantılıdır. Küçük yaştaki çocuklar kardeşleri olacağını öğrendiklerinde zihinlerinde çok fazla bir şey canlandıramayabilir ve kardeş hayatına girene kadar bunu çok da fazla önemsemeyebilirler. Ancak daha büyük yaştaki çocuklar, öğrenilmiş bir takım düşünceler sebebiyle zaman zaman büyük bir kaygı yaşabilirler. Kıskançlık, ikinci plana itilecek olma düşüncesi, anne babayı paylaşma korkusu gibi bir takım olumsuz duygu düşünceler oluşabileceği gibi, heyecan, bir oyun arkadaşının gelecek olmasının mutluluğu gibi olumlu düşünceler de söz konusu olabilir. Kardeşi olacağını öğrenen çocuğunun davranışlarında belirgin bir değişim, uzun süren abartılı davranışlar, mutsuzluk, ağlama nöbetleri, belirgin bir hırçınlaşma, şiddet eğilimi, daha az konuşmaya başlama içe kapanma gibi davranışlar söz konusu ise mutlaka bizlere başvurulmalı. Burada dikkat edilmesi geren nokta; tekrarlayan ya da artarak devam eden olumsuz davranışların altında yatan sebeplerin bulunmasıdır.

Aile için ikinci çocuğa sahip olmak neyi ifade eder?

Sosyolojik açıdan incelendiğinde Türk aile yapısında birden çok çocuk sahibi olmak önemli bir durumdur. Bundan dolayıdır ki ilk çocuğu hemen hemen 1 yaşına gelen her anne babaya hemen “ikinci ne zaman” diye bir soru sorulur. Anne ve babalar ilk çocukları yalnız kalmasın düşüncesiyle de ikinci bir çocuk sahibi olmayı isteyebilir. Kısacası ikinci çocuk aile için daha geniş hatta bazen de “gerçek bir aile” olmayı da ifade edebilir.

Hangi durumlarda “ikinci fikri” ertelenmelidir

Eğer anne ve babanın her iki çocukla da ihtiyaçları kadar ilgilenmek için yeterli enerjileri, zamanları ya da imkânları yoksa ikinci çocuk ertelenebilir. Bunun yanın sıra ilk çocuğunda iyi bir şekilde değerlendirilip kardeş fikrine ne derece hazır olduğu da dikkate alınmalıdır. Anne ve baba arasındaki ilişkinin durumu da ikinci çocuğa sahip olma zamanı için belirleyici olmalıdır. İkinci çocuğu isteyenin tek bir taraf olmaması da büyük önem taşır. Gerek anne gerekse baba bu karar beraber varmalıdır.

Category: Hamileliğe Hazırlık, Hamilelik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü