Hamilelikte Kanama: Tüm Merak Edilenler

Yorum yapılmamış
Hamilelikte Kanama

Her kanamadan korkmayın!

Hamilelik sırasında görülen her kanamada ilk akla gelen düşük belirtisi olabileceğidir. Oysa uzmanlar bu dönemdeki her kanamanın bir tehlike içermediğini belirtiyorlar.

  • Bir çok nedene bağlı olarak tehlike sayılmayacak kanamalar yaşanabiliyor. Eğer rahim ağzınızda, erozyon olarak tanımlanan bir yara ya da polip varsa cinsel ilişkiden sonra damlalar şeklinde kanama yaşayabilirsiniz. Ayrıca döllenen yumurtanız rahim duvarına yerleşirken, sızıntı şeklinde bir kanama yaşamanıza neden olabilir.
  • Hamileliğin ilk dönemlerinde  görülen düşüklerin en temel nedeni fetüste oluşan çeşitli anormallikler ya da gelişim bozuklarıdır. Eğer fetüste bu tip bir sorun varsa annenin vücudu, normal gelişmeyen fetüsü reddeder ve düşük gerçekleşir.

Her kadın sorunsuz bir hamilelik süreci yaşamak ister. Anne adaylarının en mutlu anı, sağlıklı bir bebeği kucağına aldığı andır. Bu mutluluk düşüyle yaşayan anne adayının hamilelik sürecinde yaşadığı normal dışı her durumda ilk akla gelen “Eyvah bebeğime bir şey olacak!” fikridir. Özellikle hamilelik sırasında bir kanama yaşandıysa… Kanama düşük belirtisi sayıldığı için anne adayları telaşlanır. Oysa uzmanlar her kanamanın korkulacak bir durum olmadığını belirtiyorlar. Çünkü hamilelik döneminde bazı önemsiz kanalamar da yaşanıyor. Uzmanlar hamileliğin çeşitli dönemlerinde doğumu etkilemeyecek şekildeki kanamaların yüzde 25 oranında görüldüğünü belirtiyorlar.

      Kanamanın hamileliğinizin hangi döneminde ortaya çıktığı önemli bir ipucudur. Bazı anne adaylarında ilk hamile kaldıktan sonraki adet döneminde hafif bir kanama görülebilir. Uzmanlar bunun son derece normal ve sık görülen bir durum olduğunu belirtiyorlar. Bunun dışında bir çok nedene bağlı olarak tehlike sayılmayacak kanamalar yaşanabiliyor. Eğer rahim ağzınızda, erozyon olarak tanımlanan bir yara ya da polip varsa cinsel ilişkiden sonra damlalar şeklinde kanama yaşayabilirsiniz. Ayrıca döllenen yumurtanız rahim duvarına yerleşirken, sızıntı şeklinde bir kanama yaşamanıza neden olabilir. Bunların yanısıra vajina, rahim ağzı ve bu bölgelerde varis kanama yapabilir. Hemoroidden (mayasıl) bulunan anne adaylarında, hemoroidden kaynaklanan kanamalar, vajinal kanama sanılabilir. Ancak uzmanlar kanamanın tipi ve miktarının az ya da çokluğuna bakılmaksızın bir hekime başvurmakta yarar olduğunu belirtiyorlar. Çünkü bazı kanamalar anne adayının ve bebeğin sağlığını tehlikeye sokabiliyor.

3 ay içinde görülen kanamalar

     Hamileliğin 3 ayı içinde yani 12 haftaya kadar kendiliğinden oluşan kanamalar, bebeğin düşmesine neden olabiliyor. Hamileliğin ilk dönemlerinde  görülen düşüklerin en temel nedeni fetüste oluşan çeşitli anormallikler ya da gelişim bozuklarıdır. Eğer fetüste bu tip bir sorun varsa annenin vücudu, normal gelişmeyen fetüsü reddeder ve düşük gerçekleşir.

Fakat düşük yalnızca fetüsteki sorunlardan kaynaklanmaz. Kimi zaman anne adayının sağlık sorunları da düşüğe neden olabilir. Rahmin durumu, rahim içindeki dokusunda görülen normal dışı bir durum fetüsün kaybına yol açacaktır.

     İlk aylardaki başka bir tehlike de dış gebeliktir. Dış gebelik durumunda, döllenmiş bir yumurta rahim içine ulaşamaz. Fallop tüplerine yerleşir. Yumurtanın rahim dışında gelişmeye başlaması sonucu şiddetli bir sancıyla birlikte kanama görülür. Bu durumda anne adayı hayati bir tehlike yaşadığından, hamilelik sürdürülemez.

       Hamileliğin orta döneminde görülen kanamalar genel olarak rahim ağzı yetmezliğinin sonucu olan ani rahim ağzı açılmasına bağlı olabilir. Bu tip bir şikayetle gelen anne adaylarının rahim ağzının dikilmesiyle bebeğin hayatı kurtulabiliyor.

Plesantanın konumu önemlidir

     Hamileliğin son 3 ayında görülen kanamalar oldukça önemli.  Plesanta bazen rahim duvarında, aşağıda bir konumda yerleşebilir. Bazı durumlarda aşağı yerleşen plesanta rahim ağzını bile kapatabilmektedir. Bu durumda bebeğin doğumu için sezaryen gerekebilir.

      Başka bir tehlikeli durum da plesantanın vaktinden önce rahim duvarından ayrılmasıdır. Plasentanın rahim duvarından ne kadar ayrıldığı ve konumunun farklılığı, sonucu etkiler. Eğer hafif şekilde ayrıldıysa kanama hafif olduğu gibi, yatak istirahatiyle bebek sağlıklı olarak dünaya gelebilir. Plesantanın erken ayrıldığı durumlarda bebeğin oksijensiz kalması ve ölümü söz konusu olacağından anne hayatı bile tehlikeye girebilir.

Category: Hamilelik, Hamilelikte Sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü