Hamilelikte İdrar Kaçırma Kabusuna Son

Yorum yapılmamış
Hamilelikte İdrar Kaçırmaya Son

Kadınların hamilelik sırasında hayatını zorlaştıran ve sıkça rastlanan idrar kaçırma sıkıntısı günümüzde son derece gelişmiş tekniklerle tedavi edilebiliyor. Hamilelik döneminde yaşanılan bu gerilim, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Üroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Çetinel tarafından gerçekleştirilen yöntemlerle  kadınları idrar kaçırma kabusundan kurtarıyor…  

Hamilelik anne adayları için çok heyecanlı ve duygusal bir dönemdir. Bu dönemde çıkan rahatsızlıklar kadınlara hamileliği daha zor yaşamalarına sebep olmaktadır. Yaşam kalitesini kötü yönde etkileyen bu rahatsızlıkları ömür boyu çekmektense en aza indirebilmek için  çeşitli tedaviler uygulanmaktadır.    

Hamilelikte İdrar Kaçırma Tedavisi

Bazı kadınların çilesi haline gelen idrar kaçırma bir de hamilelik döneminde daha üst seviyelere çıkınca, yaşanılması gereken sağlıklı hamilelik yerini kabus dolu günlere bırakıyor. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Üroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Çetinel, birçok kadının olduğu gibi bebeğin de rahat ve sağlıklı hamilelik dönemini yaşamasını engelleyen idrar kaçırma rahatsızlığının bazı egzersiz ve söz konusu hastalığın ileri safhalarında TVT (Tansiyonsuz Vajinal Teyp) yöntemi ile kolaylıkla giderilebileceğini söylüyor. 

Dr. Çetinel hamilelikte idrar kaçırmanın iki büyük nedeni olduğunu vurguluyor. “Bir tanesi  gebe rahminin kütlesi dolayısıyla getirdiği yük . Çünkü komşu yapılar. İkincisi hormonal etki. Hormonal etkiyle destek dokusu, bağ dokusu yumuşuyor, gevşiyor dolayısıyla destek sistemindeki zayıflamada kaçakları getirebiliyor.” Prof. Çetinel hamilelikte idrar kaçırma oranını da şöyle açıklıyor. “Bütün hamilelerde görülmüyor ama günümüzde oldukça yüksek oranlarda görüyoruz. Yüzde 60’a varan istatistik bilgiler var. Bir kısmı doğumla birlikte, lohusalık döneminde geçiyor bir kısmı da kalıcı bir sorun olarak devam ediyor. Aşağa yukarı dörtte bir oran veriyorlar. Yani gebelikte idrar kaçıranların dörtte biri doğum sonrasında da idrar kaçırma problemini yaşamaya devam ediyor.”

Hamilelikte İdrar Kaçırma Rahatsızlığı Yüzdeleri

İdrar kaçırma rahatsızlığının kadınlarda yüzde 30 sıklıkla görüldüğünü kaydeden Prof. Dr. Bülent Çetinel, şiddetli idrar kaçırma oranının ise yüzde 5 olduğunu belirtiyor. Birçok kadının utandığı için ya da ileri yaşta olmanın verdiği kaygıyla doktora başvurmadığını ifade eden Prof. Dr. Bülent Çetinel, “Oysaki idrar kaçırma problemini erken safhalarında tanı konulduğu zaman idrar kesesi ağzındaki tutma kaslarını (pelvis) güçlendirmek için egzersizler yapılmaktadır. Hamile olan kadınların da  rahatlıkla tekrarlayabilecek egzersizleri her gün düzenli olarak 5-10 dk. süreyle yaptıkları sürece idrar kaçırma problemi neredeyse ortadan kalkmaktadır.” diye konuşuyor. 

Hamilelik döneminde yaşanılan idrar kaçırma problemi doğumdan sonra da daha fazla risk faktörü taşıyor. Hamilelik sırasında idrar kaçıran kadınların, hamileliğinde idrar kaçırmayan kadınlara oranla çok daha sık idrar kaçırma hastalığına yakalandığını ve bunu takiben sağlıklarının daha çok bozulduğunu dile getiren Çetinel, kadınların bu rahatsızlıklarını utanıp, sıkılmadan mutlaka bir doktor takibiyle tedavi edilmesi gerektiğini vurguluyor.   

Araştırmalar sonucunda kadınlarda idrar kaçırma sıklığının alt sınırının yüzde 5’lerden 55’lere kadar değişken sıklıkta görüldüğünü ifade eden Prof. Dr. Bülent Çetinel, “Ama burdan kolay anlaşılır bir sonuç çıkarmak istersek genç kadınlarda aşağı yukarı yüzde 15-20’ler sıklığında, orta yaşlı kadınlarda yüzde 25-30’lar sıklığında görülen bir durum. Daha yaşlı kadınlarda ise yüzde 30-50 sıklığında görülen bir durum. Bu oran hamile olan kadınlarda daha fazla artış göstermektedir” diyor. 

Gebelikta İdrar Kaçırma Nedenleri Nelerdir?

Gebelikte İdrar Kaçırma

Gebelikte İdrar Kaçırma

İdrar kaçırma nedenini iki ana başlık altında toplayan Prof. Dr. Bülent Çetinel, hastalığın idrar kesesindeki (mesane) bozukluktan ya da idrar kesesi ağzındaki tutma kaslarının (pelvis) gevşekliği nedeniyle ortaya çıkabileceğini anlatıyor. İleri derecede idrar kaçırma şikayeti ile gelen hastalarda idrar tahlili yapılması gerekliliği üzerinde duran Prof. Bülent Çetinel, muayene aşamasında mutlaka ‘ürodinamik’ adlandırılan mesane elektrosunun da çekilmesi gerektiğini en doğru tanının bu şekilde konabileceğini vurguluyor.

Günümüz koşullarında bu hastalığın tedavisinin mümkün olduğunu ifade eden Prof. Dr. Bülent Çetinel, öncelikle kadınların bilinçlenmesinin önemli olduğunu kaydediyor. Prof. Bülent Çetinel, “Eğer idrar kaçırma problemi mesane kaynaklı; idrar kesesinin esnekliğini kaybetmesi, mesane çıkışındaki kasların gevşemesinden doğan idrar kesesinde kontrolsüz kasılmalar gibi ileri safhalarda ise doğum sonrası ilaçlı tedavi gerçekleştirilmektedir” diyor. 

İleri safhalardaki idrar kaçırmalar rahatsızlıklarında ise cerrahi müdahelelere başvurduklarını anlatan Prof. Dr. Bülent Çetinel uygulanan farkı teknikler olduğunu ancak bunların içinde günlük yaşama en kısa sürede dönebilmeyi sağlayan tekniğin TVT ( Tansiyonsuz Vajinal Teyp ) ameliyatı olduğunu vurguluyor. Bu yöntemle hastanın nekahat döneminin kısa, hastanede kalma ve ( gerekirse 1 gece), iş gücüne kavuşma süresinin de çok kısa olduğunu kaydeden Prof. Dr. Çetinel, TVT tekniğinin uzun dönem sonuçlarına bakıldığında yüzde 86 oranında başarı sağlandığına dikkat çekiyor.

Prof. Dr. Bülent Çetinel, hamilelik döneminde idrar kaçırma sorunu yaşayan kadınlara bol sıvı alımını öneriyor. “ 1,5-2 litre arasında sıvı alımını öneriyoruz. Yani idrar kaçırmayayım diye suyu kısıtlamayı önermiyoruz. Çünkü çok önemli kanın sulanmasına, kan pıhtılaşmasına kadar vücudun normal fonksiyonları açısında belirli miktarda sıvı alınması lazım. Normali günde 7 kez geceleri uyku süresince maksimum 2 kez idrar boşaltımı yapılmalı. Genelde idrar yapma aralığı ise 3-4 saat olabilmeli. Eğer hasta durmadan idrara gidiyorsa, idrarını erteleyemiyorsa bu bir sorundur. Aşırı sıvı alımında da çok sık gidilmesi normaldir. Biz bunun için çizelge tutuyoruz. Hangi saatlerde idrar boşaltımı olmuş, ne zaman kaçırılmış, hangi aktivite yapılırken idrar kaçırması olmuş, ne kadar sıvı alınmış. Mesane eğitilebilir bir organ. Biz hastaya idrarı geldiği zaman nasıl erteleyeceğini kendisini başka şeylerle nasıl oyalayacağını da öğretiyoruz.”

Category: Hamilelik, Hamilelikte Sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü