Çocuklardaki Çürük Dişlere Dur Diyebilirsiniz

Yorum yapılmamış
Çocuklarda Diş Çürümesine Dur Diyebilirsiniz

Çocuklarınızın dişi çürümeden yapılacak basit uygulamalarla çürüklerin önüne geçebilirsiniz. Diş hekimlerince sağlam dişlere flor jeli ve füssür uygulamasının yapılmasıyla dişlerin ömrü uzuyor. Dişhekimi Ethem Has, flor jeli ve füssür uygulamasını anlattı.

Kim çocuğunun tertemiz, sağlam dişi olsun istemez! Ama diş koruma alışkanlığının yeterince sağlanmadığı ülkemizde çocukların dişlerini korumak da zor. Zaten binbir çeşidiyle vazgeçemediği şekerler, çikolatalar dururken annelerin uyarıları çoğu zaman boşa gider. Aldığınız rengarenk fırçalar, çocuklara özel diş macunları bir süre sonra cazibesini kaybeder. Arada bir oyun olsun diye fırçalamaya başlarlar. Oysa dişin çürük yapan bakterilerden korunması için düzenli fırçalanması gerekiyor. Eğer bir anne olarak çocuklarınızın diş sağlığı konusunda endişe ediyorsanız basit bir uygulama ile diş sağlığına yatırım yapabilirsiniz.

Çocuklarda Diş Çıkarma Yaşları

Süt dişleri her bebekte farklı olsa da genel olarak 6 aylıkken çıkmaya başlar. Çene içinde gelişmekte olan dişler belirli dönemlerde daha önce belirlenmiş yerlere doğru harekete geçerek çenede yerini alırlar. İlk dişlerini 6 ay civarında çıkarmaya başlayan bebekler, 4 yaşına doğru bütün süt dişlerini tamamlar.

Bebeklerde Diş Çıkarma Sırası

Bebeğin ilk olarak alt çenede orta kesici dişleri çıkar. İki adet üst orta kesici dişleri daha sonra çıkar. Bir yaşına gelen bebeğin üst ve alt yan kesicilerle birlikte 8 dişi olur. Artık sıra köpek dişleri ve azı dişlerine gelmiştir. 4 yaşına doğru 20 adet süt dişi tamamlanmıştır. Bu yaştan sonra süt dişlerinde kalsiyum miktarı azaldığından 6 yaşına doğru sallanarak düşmeye başlıyor. Bu değişim 12 yaşına kadar sürüyor.

Kalıcı dişlerin çıkımı 6-7 yaşlarında başlıyor. Bu dişlerin korunması çok önemli. Çünkü artık doğal olarak bir yenisi gelmeyecek. Dişte oluşabilecek bir çürüğün yarattığı sorunlarla uğraşmak, çocukları bu konuda ikna etmek oldukça zor. Önemli olan çürük olmadan koruyucu önlemler alabilmek.

Çocuklarda Diş Sağlığı

Çocuklarda Diş Sağlığı

Diş Neden Çürür

Diş çürüğünün oluşması için bir çok neden gösterilebilir. Ağız bakım alışkanlığı, beslenme şekli, ağızdaki bakterilerle birlikte genetik özellikler çürümeye neden olabiliyor. Bakteriler tarafından oluşturulan ental plak, minenin yapısının bozulmasına ve çürük oluşmasını sağlıyor. Ama bu gibi durumlarda dişi çekmek bir çözüm değil. Çünkü süt dişlerinin erken çekimi bir çok istenmeyen durumun ortaya çıkmasına neden oluyor. Çocukta sindirim, kapanış bozuklukları, beslenme yetersizliği ve gelişim geriliği ortaya çıkabiliyor. Üstelik estetik yapısı bozulduğundan psikolojik olarak etkilendikleri gibi konuşmasında da bozulmalar söz konusu olmaktadır.

Diş Çürümesi Nasıl Engellenir

Bu tip istenmeyen durumlarla karşılaşmamak için başlıca önlem, diş minesinin yapısına girerek güçlenmesini sağlayan flor alımına dikkat etmek. Flor, dişin minesindeki kalsiyum ve fosfor ile birleşerek diş minesinin direncini arttırıyor. Bakterilerin metabolizmalarını yavaşlatarak çoğalmalarını engelliyor ve asit üretimini azaltıyor. Bu yollar çürümelere karşı dirençli hale geliyor.

Bu nedenlerden dolayı dişlerin sağlıklı gelişimi için en önemli faktör diş minesinin yapısına girerek onu güçlendiren florun dışarıdan yeterli miktarda alınması gerekmektedir. Dişin minesindeki kalsiyum ve fosfor ile birleşerek diş minesinin direncini arttırır. Böylece çürüklere karşı direnç kazanır.

Dişlerimizi çürüğe karşı koruyan flora bebeklikten 12 yaşına kadar ihtiyacımız var. bu yüzden sağlıklı bir diş için mutlaka flor gerekiyor. Oysa içtiğimiz suda bulunan flor yeterli değil. Flor açığını kapatmak için flor tabletleri ile diş hekiminin uygulayacağı flor jelini kullanmak mümkün.

Flor uygulaması mutlaka diş hekimlerince yapılması gereken bir işlem. Son derece basit bir uygulama. Çocuğunuzun dişleri temizleniyor, hangi çeneye uygulancaksa tükürükten arındırılıyor. Bir kaşık yardımıyla jel sürülüyor. 5 dakika ağızda kalıyor ve çıkartılıyor. İşlem uygulanan çocuk yarım saat hiçbir şey yiyip içmiyor.

Çürüğe karşı etkili yöntemlerden diğeri ise fissür uygulaması. Genel olarak 4 yaşından sonra çıkan altta ve üstte çıkan 4 azı dişe yapılması öneriliyor. Çünkü bu dişler kalıcı. Fissür uygulamasıyla diş çürüğünü engelleyici bir tabaka oluşturuyor. Ama dişlerin sağlam olması gerekli. Füssür uygulaması her dişe ayrı yapılıyor. Öncelikle dişlerin yüzeyi temizleniyor. Çürük olmamasına dikkat ediliyor. Fissür örtücülerin tutunabilmesi için yüzeye asit uygulanıyor. 1 dakika tutulduktan sonra bol suyla yıkanıyor ve kurutuluyor. Fissür yüzeye iyice yayıldıktan sonra ışık kaynağı ile sertleştiriliyor. İşlem 6 ay ile 1 yıl arasında kontrol edilmesi gerekiyor.

Category: Çocuk, Çocuk Sağlığı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü