Çocuklarda Süt İçmenin Önemi

Yorum yapılmamış
Çocuklarda Süt İçmenin Faydaları

Süt çocuklar için yaşamsal bir sıvı. Bebekken doğar doğmaz aldığımız ilk besin. Hayatımızın sonuna kadar da ihtiyaç duyduğumuz, doktorumuzun her fırsatta diyetimize eklediği ve çocuk beslenmesinin temel gıdası. Yedi temel besin grubundan biri olan  “Süt ve süt ürünleri” hakkında, birçok yazı okumuş, çeşitli öneriler duymuşsunuzdur. Özellikle çocuk beslenmesinde taşıdığı hayati önem nedeniyle sütü bir kez daha hatırlamamız gerekiyor.

Süt İçmenin Faydaları Nelerdir?

  • Araştırmalar, kalsiyum eksikliğinin ancak 20 yaşına kadar giderilebildiğini, bu yaştan sonra alınan kalsiyumun sadece kemik hacminin korunmasına yardımcı olduğunu gösteriyor.
  • 2 bardak süt içimi ile vücudun ihtiyaç duyduğu kalsiyumun % 75’ini karşılayabileceğinizi belirten uzmanlar, okul çocuğunun beslenmesinde günlük menünün içinde sütün mutlaka yer almasının gerektiğini belirtiyorlar.
  • 2 bardak süt içerek, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu fosforun % 60’ını, iyotun % 25’ini, B2 ve B12 vitaminlerinin % 77’sini karşılayabilirsiniz. Ayrıca süt dışında hiçbir hayvansal gıdada bulunmayan C vitamininin % 30’u, günde bir litre süt içerek karşılanabilir. Ayrıca A vitamininin % 46’sı, D vitamininin % 32’si bir litre süt ile karşılanabiliyor.

Çocuklar İçin Kalsiyum Deposu: Süt

Süt kalsiyum açısından benzersiz bir gıdadır. Kemik ve diş oluşumunda ihtiyaç duyduğumuz kalsiyum, çocuklar için de vazgeçilmezdir. Yetersiz kalsiyum alımında gerek çocukluk döneminde gerekse ilerki yaşlarda, diş ve kemik sağlığına ilişkin sorunlar yaşanabilmesi olası. İskelet sisteminin sağlıklı gelişebilmesi için uzmanlar günde 2 bardak süt içilmesi gerektiğini vurguluyorlar. Yapılan araştırmalar, kalsiyum eksikliğinin ancak 20 yaşına kadar giderilebildiğini, bu yaştan sonra alınan kalsiyumun sadece kemik hacminin korunmasına yardımcı olduğunu gösteriyor. Yani çocukluk ve ergenlik döneminde alınan yetersiz kalsiyum, ilerki yaşlarda özelikle kadınlarda kemik hacminde kayıplara (osteoporoz) neden oluyor. 

Vücudun kalsiyum ihtiyacının yaşamın her döneminde farklı olduğunu belirten uzmanlar, büyümenin en fazla olduğu çocukluk ve ergenlik dönemleri ile gebelik sürecine  dikkat çekiyorlar. 10-17 yaşları arasında kemik büyümesi ve iskelete günde 160 mg kalsiyum ekleniyor. Yeni kemiklerin formasyonu ve maksimal gelişimin tamamlanabilmesi için ergenlik dönemde kalsiyum alımının 360 mg çıkması gerekiyor. 

Çocuk Beslenmesinde Sütün Önemi

Çocuk Beslenmesinde Sütün Önemi

2 bardak süt içimi ile vücudun ihtiyaç duyduğu kalsiyumun % 75’ini karşılayabileceğinizi belirten uzmanlar, okul çocuğunun beslenmesinde günlük menünün içinde sütün mutlaka yer almasını gerektiğini belirtiyorlar. Sağlıklı bir kemik gelişimi için bu şart. Çünkü bu dönemde alınan yeterli kalsiyum ile kemik kitlesi maksimum düzeyine ulaşabiliyor, erişkinlik döneminde bu oran korunabiliyor ve yaşlılık döneminde ise sadece kemik dokusunun kaybı yavaşlıyor. Yani insan vücudu  yıllar içinde önlenemez bir deformasyon yaşıyor ama bu süreci yavaşlatmak ve en az kayıpla yaşamak sizin elinizde. Çocuğunuzun sağlıklı yarınlarını bugünden sağlamak bilinçli anne babaların dikkat etmesine kalıyor.

Vitamin Deposu Süt

Süt kalsiyum kaynağı olmasının yanında birçok vitamin ve minerali de içinde barındırmasından dolayı kusursuz bir gıda. 2 bardak süt içerek, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu fosforun % 60’ını, iyotun % 25’ini, B2 ve B12 vitaminlerinin % 77’sini karşılayabilirsiniz. Ayrıca süt dışında hiçbir hayvansal gıdada bulunmayan C vitamininin % 30’u, günde bir litre süt içerek karşılanabilir. Ayrıca A vitamininin % 46’sı, D vitamininin % 32’si bir litre süt ile karşılanabilir. 

Sütün içinde bulunan Laktoz (süt şekeri) beyin ve sinir dokularının oluşumunda yer alan serobrisidlerin sentezi için için gerekli olan galaktozu barındırır. Laktoz ayrıca kalsiyum ve potasyumdan yararlandırma oranınıda arttırır. Süt, kemik ve diş oluşumun kolaylaştıran, bağırsak floresini düzenleyen, kan basıncını düşürme özelliğine sahip Laktozu ihtiva eden tek gıda maddesidir.

Neden Pastörize Süt 

Sütün faydaları ve vücudumuz için gerekliliği bu kadar açıkken ne yazık ki ülkemizdeki süt tüketimi çok az düzeyde. Gelişmiş ülkelerde yıllık kişi başı süt tüketimi 150-250 lt iken, bu sayı ülkemizde 25 lt’ye düşmektedir. Ayrıca bir diğer önemli nokta da, Türkiye’de işlenmiş ve paketlenmiş süt üretiminin olmadığı yıllarda Avrupa’da “açık süt” satışının yasaklanmış olmasıdır. Ülkemizde ise bugün hala açık süt kulanıldığı bir gerçek. Sokak sütünün su ve diğer katkı maddeleri içerdiği herkes tarafından biliniyor. Aileler bu gerçeği bilmelerine rağmen daha ekonomik olması nedeniyle sokak sütünü almaktadırlar. Yanlış ve yaygın kanı; kaynatılan sütün içindeki zararlı mikroorganizmaların öleceğidir. Oysa hijyenik olmayan koşullarda üretilen ve evimize gelen sütün içinde barındırdığı zararlı mikroorganizmalar evde kaynatarak yok edilemez. 

Okula Giden Çocuğunuzu Dengeli Besleyin

Okul çağı çocuğun toplumsal yaşama katıldığı önemli bir dönem. Bu çağdan önce zamanının çoğunu evinde ailesiyle geçiren çocuğunuz artık okulda arkadaşları, öğretmeni ve diğer kişilerle beraber. Yine bu yaşına kadar sizin gözetiminizde, sizin belirlediğiniz gıdaları alan çocuğunuz arkadaşlarından, çevreden veya farklı mecralardan edineceği beslenme alışkanlıklarını da yaşamına katacaktır. Bu yüzden ailenin ve okulun çocuğun beslenmesini sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesi için dikkatli ve eğitici olmaları gerekiyor. 

Yapılan bir araştırma okul çocuklarının önemli bir çoğunluğunun kahvaltı etmeden okula gittiğini göstermiştir. Çocuk zamanını, çalışma,oynama ve beslenme vakitlerini iyi ayarlayamazsa ve ailede kahvaltı etme alışkanlığı yoksa çocuk bu önemli öğünü alamaz. Oysa yeni bir günün başlangıcında, bütün gece aç kalan vücudun çalışma gücüne alışması için kahvaltının önemi büyük. Yine yapılan bu araştırma kahvaltı etmeyen bu çocuklarda, kendini güçsüz hissetme, baş dönmesi, çalışma ve öğrenme yeteneğinde azalma, dikkatini toplayamama, derslerde başarısızlık gibi belirtilerin görüldüğünü ortaya koymuştur. 

6-11 yaş arasını kapsayan bu önemli dönemde, çocuklarda büyüme ve gelişme hızlıdır ve yaşam boyu sürebilecek davranışların temelleri atılır. Bu yüzden dengeli ve yeterli beslenme alışkanlığı kazanmaları, ihtiyaç duydukları enerji, vitamin, mineral ve proteinleri almaları, okulda da öğün atlamadan beslenmeleri gerekiyor. Beslenme çantasına katacağınız süt, peynir gibi besin maddeleri, onun doğru beslenmesi için gerekli. Eğer sade sütten hoşlanmıyorsa, güvenilir firmaların meyveli sütlerini deneyebilirsiniz.

Aklımızdan hiç çıkarmamız gereken şey, yetersiz beslenen çocuklar hastalıklara karşı dirençsiz olduğu ve hastalıklarını daha ağır geçirdikleridir. Bu durumda okulundan ve normal mutlu yaşamından uzak kalmalarına neden olur. Vereceğiniz bir bardak süt, çocuk sağlığının temel taşlarından biridir.

Category: Çocuk, Çocuk Beslenmesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü