Bebeklerde Diş Bakımı Ne Zaman ve Nasıl Yapılır ?

1 Yorum
Bebeklerde Diş Sağlığı ve Bakımı

Bebeğinizin ilk dişleri çıkar çıkmaz dişlerinin bakımına başlamak gerekir. Nasıl olsa dökülecek, yerine kalıcı dişler gelecek diye düşünmeyin. Bakımsız ve çürük süt dişleri, kalıcı dişlerin sağlıklı gelişimini de etkiliyor. Ayrıca çocuğunuzun sindirim sistemi, kalp sağlığı üzerinde de olumsuz etkiler gösteriyor. İşte bu yüzden çocuklarımıza, bebeklikten itibaren diş fırçalamayı öğretmeliyiz.

Bebeklerde Diş Temizliği Nasıl Yapılır?                     

Bebeğiniz diş çıkarmaya başladığında, diş bakımı da başlamış demektir. Hatta bazı diş hekimleri henüz diş çıkarmamış bir bebeğin bile ağız bakımının yapılması gerektiğini belirtirler. Dişler kadar diş etlerine de zarar veren plakların, bebeğinizin dişi çıkmadan ağzında varolduğunu bilmelisiniz. 

Henüz 1-2 dişi olan bebeğinizin ağzını diş fırçası yerine temiz, steril bir bezle silebilirsiniz. Kaynatıp ılıtılmış bir suyla ıslatacağınız bezi parmağınıza sararak bebeğinizin diş etlerini, damağını ileri geri ve dairesel hareketlerle silin. Dokunuşlarınızın yumuşak olmasına dikkat edin. 

Bebeğinizin 2-3 dişi çıktığında, bebekler için özel üretilen diş fırçalarını kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu fırçalar yumuşak kıllı ve yumuşak uçludur. Sapı bebeğinizin kavrayabileceği kalınlık ve uzunluktadır. İlk başlarda bebeğiniz fırçayı gerektiği biçimde kullanamayacaktır. Ama fırçayla ilk tanışma ve diş temizliğinde ilk adım olarak bu denemeler önemlidir. 

Ayrıca diş fırçasının görünümü de bebeği etkiler. Renkli, şekilli veya oyuncaklı modeller ilgisini çekeceğinden tercih edilebilir. 

Süt Dişlerini Korumak Önemlidir

Bebeğinizin minik ağzında göründüklerinde sevinç ve heyecan yaratan süt dişleri ne yazık yok olmaya mahkumdur. İlkokul çağlarında yerini kalıcı dişlere bırakmak üzere düşmeleri beklenir. Ama bu geçici olma özelliği önemini azaltmaz, aksine süt dişlerinin sağlıklı ve eksiksiz olması, kalıcı dişlerin de sağlıklı olmasının garantisidir. Çünkü; 

 • Süt dişleri kalıcı dişlerin yerini tutar. Yani kalıcı dişler süt dişlerinin açtığı yoldan ilerleyerek çıkarlar. Bu dişlerin kaybı; ağız yapısında bozukluklara, kalıcı dişlerin çarpık veya uygunsuz yerden çıkmasına neden olabilir. 
 • Bebeğiniz 7-8 yıl belki de daha fazla bir süre bu dişlerle ısıracak, çiğneyecektir. Kötü dişler beslenmeyi etkiler. Eksik veya ağrıyan bir diş çocuğunuzun sindirim sistemini olumsuz etkileyeceği gibi iştahını da azaltabilir. 
 • Sağlıklı, pırıl pırıl ışıldıyan düzgün dişler çocuğunuzun kendine olan güvenini artıracaktır. Eksik veya çürük dişlerinden utanan bir çocuk ağzını açmaktan, konuşmaktan,  gülümsemekten ya da kahkalarla gülmekten kaçınır. Bu onun sosyal yaşantısını etkileyeceği gibi, psikolojik gelişimi açısından da olumsuz sonuçlar doğurur. 
 • Düzgün dişler konuşma gelişimi için de gereklidir. Çocuğun kelimeleri ağzından doğru çıkarabilmesi dişlerinin de tam olması gerekir. 
 • Süt dişleri, çene kemikleri ve kaslarının normal bir şekilde gelişmesini destekler.

Bebeklerinizin Dişlerini Nasıl Korursunuz?

Uzmanlar ağız bakımında beslenmenin ilk adım olduğunu belirtiyorlar. Çok şekerli gıdalar tüketmek, öğün arası sürekli atıştırmak diş çürüklerini hızlandırır. Rafine şeker içeren gıdaların tercih edilmemesi ya da yapışkan şekerler içeren yiyeceklerin kullanılmaması, çürükleri önlemekte etkili olabilir. Her öğünden sonra çocuğunuzun dişlerini fırçalamak ya da silmek plak tabakasının oluşmasını engellemede etkilidir. Öğün arası beslenmelerde fırçalama mümkün değilse, ağzı çalkalamak gerekir. Ama bebeğiniz çalkalamayı bilmiyorsa ve öğünler arası karbonhidrat oranı yüksek gıdalar alıyorsa, bakterilerce üretilen asitlerin etkilerini bloke etmek için bir parça peynir yedirebilirsiniz. Dişler için daha iyi bir güvence istiyorsanız meyve suyu, şekersiz süt gibi gıdaları tercih edin. Ayrıca bebeğinizin ağzında sürekli biberon bulundurmayın. Diş gelişimi için gerekli olan kalsiyum, fosfor, flor ve diğer minerallerin bebeğinizin günlük diyetinde olmasına özen gösterin. Ekmek, tahıllı gıdalar, sebze ve meyve içeren besleyici ve dengeli gıdalar, kalsiyum kaynağı süt yoğurt, peynir günlük beslenmesinde olması gerekenlerdir.

Küçük çocuklarda görülen en yaygın diş çürüğü, biberon çürükleridir. Bu özellikle geceleri biberonla beslenen çocuklarda görülür. Gece boyunca ağzın içinde kalan şekerli süt, diş çürümesine yol açar. Çocuk uyanıkken ağzındaki tükürük besinlerdeki şekeri yıkamaya yardımcı olur. Ancak uyku sırasında bebek daha az yutkunur. Bu nedenle şekerli sıvılar ağzında, özellikle üst ön dişlerle temas ettiğinden  çürümeye neden olur. Bu nedenle bebeğinizin ağzında biberonla uyumasına izin vermeyin. Biberon yerine onu yatıştıracak başka araçlar bulun. Biberonu ısrarla isterse süt yerine su vermeyi deneyin. 

Çocuklar İçin Diş Macunu Gerekli mi?

Yetişkinler diş temizliği için macun ve fırça ikilisini zorunlu görse de, uzmanlar küçük bir çocuğun diş temizliğinde diş macununun zorunlu olmadığını belirtiyorlar. Diş macununun etkin maddesi olan flor, fazla tüketilmemesi gereken ama vücudumuz için gerekli bir maddedir. Yetişkinlerin ve çocukların günlük alması gereken flor miktarı da değişiktir. Bu yüzden çocuğun gereksiz ve fazla miktarda flor tüketmesi engellenmelidir. Bu yaşlardaki çocuklar kendileri için gerekli floru başka kaynaklardan aldıkları için diş macunundaki flora fazla ihtiyaç duymazlar. Bunun için 2 yaşın altındaki çocuklarda suyla temizlik ya da onlar için özel üretilen (flor oranı düşük) macunlar tercih edilmelidir. Özellikle ağzını çalkalamayı bilmeyen çocuklarda macun kullanmaktan kaçınmak gerekir.

Diş macunu, diş sağlığına katkılarının yanında diş fırçalama işlemine renk, koku, tat, tazelik ve köpük katar. Ama çocuğunuz için sadece suyla fırçalamak daha iyidir. Ayrıca ona gerekli olan floru, şimdilik içtiği sudan, doktorunun önereceği ilaç ve vitaminlerden de alacağı için diş macununun floruna ihtiyacı yoktur.

Çocuklarda Diş Sağlığı ve Bakımı

Çocuklarda Diş Sağlığı ve Bakımı

Çocuğunuz İçin Diş Fırçası Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Çocuklar için yapılmış çok çeşitli diş fırçalarını birçok yerde bulabilirsiniz. Parlak ve oyuncaklı modeller onun ilgisini çekecek ve diş fırçalamaya teşvik edecektir. Yumuşak kıllı ve yuvarlak uçlu olmasına dikkat edin. Eskimiş görünmese de 2-3 ayda bir değiştirin. Bebeğinizin ağzındaki bakteriler fırçanın üzerine birikebilir. Ayrıca fırçayı saklarken dik pozisyonda olmasına dikkat edin.

Çocuğunuza Diş Fırçalamayı Öğretirken Dikkat Etmeniz Gereken 6 Madde

 • Küçük çocuğunuz diş fırçalama konusunda çok hevesli olabilir, ama 6-7 yaşına kadar bütün diş yüzeylerini nasıl temizleyeceğini bilemez. Bu yüzden temizlik işlemini sadece ona bırakmayın.
 • Rahat hareket edebilmesi, tükürebilmesi, ağzına su doldurabilmesi için küveti kullanmasına izin verin.
 • Sizi izleyebilmesi, hatta taklit edebilmesi için dişlerinizi beraber fırçalayın.
 • Dişlerinizi fırçalarken kendini izleyebilmesi için aynayı göz hizasına asın.
 • Çocuğunuz dişlerini fırçalamamak için bahaneler buluyorsa, sözünü dinleyecek üçüncü bir kişinin yardımını alabilirsiniz. Sevdiği biri ya da diş hekiminiz olabilir.
 • Diş fırçasını satın alırken onun görüşüne de başvurun. Hatta seçimi ona bırakın. İstiyorsa 2-3 çeşit almasına izin verin. Fırçalama tekniği iyi olmayabilir. Bunu normal kabul etmelisiniz. Onu beğendiğinizi belirtin. Zamanla tekniğini ilerletecektir.
Category: Bebek, Bebek Sağlığı

1 Yorum. Yeni Yorum

Detaylı bir yazı hazırlamışsınız teşekkürler.

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü