Bebeğiniz Kaşık Mamalarına Hazırlanıyor

Yorum yapılmamış
Bebeğiniz kaşık mamalarına hazırlanıyor

Bebeğiniz için her şeyin en iyisini istiyor ve doğal olarak beslenmesine çok özen gösteriyorsunuz. Bu nedenle ilk dört ay hatta altı ay boyunca bebeğinize su dahi vermeden anne sütüyle ya da hazır mamalarla  beslediniz. Şimdi bebeğinizin gelişiminde yeni bir basamağı daha aşmanın vakti geldi. Bundan sonra sütünüz yeterli olmayacağı için kaşık mamalarına geçmeniz gerekiyor. Sofrada size katılacağı, hatta ” Ellerine sağlık anneciğim ” diyeceği günler artık daha yakın …

Ek Gıdalara Geçen Bebeği Beslerken Nelere Dikkat Edelim?

 • Bebeğin mamalarını hazırlarken tuz ve şekeri çay kaşığının ucuyla ekleyin ya da hiç koymayın.
 • Bebeğe mamasını tatlı kaşığıyla yedirin. 
 • Bebek beslenirken tam yatar pozisyonda olmamalı. Başının altına bolca yastıkla destek yapıp, başını yükseltin ya da mama sandalyesine oturtun.
 • Besledikten sonra bebeği omuzunuza yaslayarak gazını çıkarmayı unutmayın.
 • Yeni lezzetlerle tanıştırırken dikkatli olup, bebek açken kaşığın ucuyla dudağına değdirerek denemesini sağlayın. Tepkisine göre ertesi gün biraz daha fazla vererek alıştırabilirsiniz.
 • Bir başka yeni gıdaya alıştırmak için diğer mamaya alıştıktan 3-4 gün sonra harekete geçebilirsiniz. Bir kaç yeni lezzete birden aynı zamanda alışmasını beklemeyin.
 • Yeni bir gıda verdiğinizde alerjik reaksiyonlara karşı tetikte olun. İshal, kusma ya da döküntü gibi belirtiler görürseniz mamayı kesin. 3 hafta sonra yeniden deneyin.
 • Bebeğin beslendiği tatlı kaşığı, yemek tabağı, bebeğe yemek yapılan ve saklanan kaplar, ağzını sildiğiniz bezler sıcak su ve deterjanla iyice yıkanıp, güzelce çalkalanarak, temiz bir yerde saklanmalıdır.
 • Bebeğin mamalarının hazırlandığı kaplar kaliteli bir çelikten imal edilmiş olmalı, emaye ve teflonlar çizilmiş ise kullanılmamalıdır.
 • Bebeğin mamalarını çok küçük kaplarda az miktarda yaparak, aynı mamayı 2. kezden sonra yedirmemeye özen gösterin.
 • Sadece anne sütüyle beslendiği dönemde bebeğe su vermeye gerek yokken, kaşık mamalarına başladıktan sonra sık sık su ve meyva suları vermenizde fayda vardır.
 • Bebeğe vereceğiniz meyva sularını taze sıkarak hazırlayıp  bekletmeden hemen içirin.
 • Bebeğin çorba, kahvaltı, sebze püresi gibi mamalarını hazırlarken, kaliteli bir sıvı yağ (mısır özü, soya yağı, fındık yağı gibi..) ya da sağlıklı, doğal tereyağ kullanın.
 • Sürekli aynı mamaları yaparak bebeğin bıkmasına ve dengesiz beslenmesine sebep olmayın. En azından ufak katkılarla zenginleştirin
 • Yemeğin sadece suyunu vermeyin, taneli kısımlarını da ezerek yedirin.
 • Acılı ve baharatlı gıdaları 2 yaşına kadar vermeyin.
 • Etin suyu sanıldığı kadar besleyici değildir. Etlerini de ezerek, yedirin. (et yedirmeye başladıktan sonra)

İlgili Konu: Çocuklarda Süt İçmenin Önemi

Bebekler kaşık mamasına ne zaman başlar

Bebekler kaşık mamasına ne zaman başlar

 

Şimdi kafanızda şu sorular var. 6 aylık bebek ne yer, 10 aylık bebek beslenmesi nasıl olur, hangi kaşık mamasını yedirmeliyim? Önerilerimiz ve bebek mama tariflerimiz aşağıda devam ediyor.

 YOĞURT

Evde yoğurt mayalamak istiyorsanız, sütü güvenilir bir yerden almalısınız. Hazır süt ve süt ürünlerine uygulanan pastörizasyon evde yapılamayacağına göre mikropların bir kısmı da ölmeyecektir.

YOĞURDUN MAYALANMASI:

Emaye bir tencerede kaynadıktan sonra parmak sokulup yanmadan tutulabilecek derecede ılıtılmış süte, başka bir kapta az miktar sütle ezilerek çırpılmış ( bir litre süte bir yemek kaşığı ) yoğurt, tencerenin kenarından fazla karıştırılmadan yavaş yavaş eklenir. Üzeri havlu ya da battaniye ile örtülerek, sıcak bir köşede 6 saat mayalanmaya bırakılır. Sonra üstü açılır. 12 saat geçmeden kaşık batırılmaz.

Protein ve kalsiyum yönünden zengin ve çok faydalı bir gıda olan yoğurt gaz yapacağı için bebeklere 4. aydan önce verilmez. Sebze çorbasının ardından verilmesi idealdir. Bebek yemek istemezse sebze çorbasına karıştırılabilir ya da biraz şeker, bal, reçel katılabilir.

 MUHALLEBİ

Bebeğin anne sütüne alışkın bedeni için lezzet, kıvam, sindirim yönünden kolayca kabul edilir oluşu sebebiyle anne sütünden sonra kaşık mamalarına muhallebiyle başlamak en doğrusudur. Doktorunuz bebeğin gelişimine göre sizi yönlendirirken muhallebiyi hiç önermeyebilir.

Muhallebiyi akşam yatırmadan önce bebeği emzirdikten sonra yedirin. Doyurucu olduğu için bebeğin rahatça uyutulmasına ve derin uyumasına yardımcı olacaktır. Öncesinde emzirdiğiniz için hepsini bitirmesi konusunda zorlamayın.

NİŞASTA KARIŞIMININ HAZIRLANIŞI:                          

 •  1 paket pirinç unu
 •  1 paket mısır nişastası
 •  1 paket buğday nişastası

Hepsini güzel bir teflon tavada kısık ateşte karıştırarak, pembeleşene ve kokusu çıkana kadar kavurun. (Yakmamaya özen gösterin, yanık kokusunu alan bebek yemek istemez…) Büyükçe temiz bir kavanoza koyacağınız bu karışımla yaparsanız muhallebi daha lezzetli ve besleyici olur. Kavrulduğu için çiğ kalıp, midesini rahatsız etmez. Kuru bir yerde bu karışımı aylarca muhafaza edebilirsiniz.

MUHALLEBİNİN YAPILIŞI:

Hazırladığınız karışımdan bir fincan süte bir tatlı kaşığı kadar katarak, çay kaşığının ucuyla şeker ekleyip, küçük bir çelik tavada boza kıvamında pişirin. Başlarda daha sulu hazırlayıp, yavaş yavaş kıvamını koyulaştırmak en doğrusudur.

Tadını çeşitlendirmek için piştikten sonra içine bir iki kaşık portakal suyu , elma suyu, armut suyu, ananas suyu  (hepsi taze sıkılmış olmalı ve ekşi olmamalı) eklemeleri yaparsanız, hem kıvamı yoğun olmaz, hem çabuk soğur, hem de iştah açıcı hale gelir.

Muhallebiye genellikle 4. ve ye 6. ayda başlanır.

SEBZE ÇORBASI

Muhallebiye başlandıktan birkaç hafta sonra sebze çorbasına başlanır. Başlangıçta hafif, yoğun aroması olmayan sebzeler kullanılır. Genellikle öğle saatleri emzirdikten sonra bebeğe yedirilir.

SEBZE ÇORBASININ HAZIRLANIŞI:

İlk deneme için patates, soğan, havuç ile hazırlanan çorba idealdir. Küçük bir patates, bir havuç, bir küçük soğan soyulup, güzelce yıkanır, hepsi birkaç parçaya bölünerek, çelik ya da düdüklü tencereye konulur. Yarım fincan yıkanmış pirinç ya da bulgur eklenip, 2 bardak kadar suyla pişirilir. Hepsi iyice pişince çok az tuz ve yağ eklenerek blender ya da tel süzgeçten geçirilir.  Bir kaç kaşıkla başlanıp, bir çay bardağı kadar yedirmek gerekir. Bebek alıştıktan sonra çorbaya mevsimine göre ıspanağın yaprak kısımları, sarımsak, taze fasulye, kırmızı mercimek, kereviz, domates, patlıcan, pazı yaprağı, bezelye, irmik konulabilir. Gaz yapacağı için lahana, karnıbahar, kuru fasulye, nohut, yeşil mercimek v.b. konulmamalıdır. Kıvamı çok sulu ise bir tatlı kaşığı tereyağda kavrulan bir tatlı kaşığı unu yavaş yavaş yedirerek, daha lezzetli ve kıvamlı bir çorba elde edebilirsiniz.

Bebek 8 aylık olunca sebze çorbasına et de konulabilir. Mümkünse kasabınızdan eti taze alarak, bekletmeden pişirin. Sebze çorbası yerine patates, kabak, havuç gibi sebzeleri tek tek ya da birarada haşlayarak püreler hazırlayabilirsiniz. Böylece sebze çorbasına alternatif  olacak aynı değerde öğünler oluşturursunuz.

 MEYVA PÜRESİ

Sebze çorbasından birkaç hafta sonra bebeğe meyva püresi verilmeye başlanır. 

HAZIRLANIŞI:

Mevsimine uygun meyvalar iyice yıkanır, kabuğu soyulup, çekirdeği çıkartılarak cam rende ya da robotta püre haline getirilir. Bebeklerin çok sevdikleri elma, armut, muz, kırmızı erik, kayısı, şeftali, çilek gibi meyvalar tek tek püre yapılabileceği gibi birkaç tanesi birarada ezilerek karışık püreler de oluşturulabilir. Gerekirse biraz süt, çok az bal ve ya pekmez de eklenebilir. 

Meyva püreleri asla pişirilmez ve ezildikten sonra bekletilmez.

 YUMURTA SARISI VE KAHVALTI

Bebek 6 aylık olunca iki günde bir yumurta sarısı verilebilir. Katı pişmiş yumurta sarısının 1/4 ‘ünü vererek başlayıp, başlangıç için sebze püresine katabilirsiniz. Ancak en güzeli bebeği yoğurttan sonra kahvaltıya da alıştırmaktır. Yumurta bazı bünyelerde alerjik reaksiyonlar oluşturabilir. O nedenle ilk denemede bebeği iyi gözlemlemek gerekir. Beyaz kısmı daha çok alerji yapıcı özellikte olduğu için 10. aydan evvel bebeğe verilmez.

KAHVALTININ HAZIRLANIŞI : ( Başlangıç Menüsü)

 • 1/4 yumurta sarısı
 • 1-2 çay kaşığı beyaz peynir
 • 2 adet bebe bisküvisi
 • 1 çay kaşığı süzme bal ve ya pekmez
 • 1 çay kaşığı tereyağ
 • 1/2 çay bardağı süt

Hepsi güzelce karıştırılır. Bebeğin zevkine göre zamanla miktarı ve içeriği değiştirilir. Alerji yapmıyor ve bebek büyüdü diye günde bir adetten fazla yumurta verilmemelidir.

KAHVALTI İÇİN ALTERNATİFLER : 

 • Muz+ süt+ bal + bisküvi karışımı 
 • Sıkma portakal suyu + bisküvi + peynir + reçel + yumurta
 • Ekmek içi + yumurta + ıhlamur çayı + peynir + bal + yumurta
 • Çilek püresi + bisküvi + süt + yumurta + pekmez    

Bebekleri artık beş öğün yerine dört öğün beslemek daha uygun olabilir. Beslenme tablosunu bebeğin istek ve ihtiyaçlarına göre hazırlamak en idealidir.  

Bunlar haricinde pirinç unu mamasını da bebeğinize yedirmek için düşünebilirsiniz. Bu konuyla alakalı olarak da ilgili tarifi şuradan öğrenebilirsiniz.

Sizin de bebeğiniz için uyguladığınız tarifler ve faydalı gördüğünüz bilgiler varsa yorumlar bölümüne belirtmekten çekinmeyin lütfen. Annelerimizin tecrübesi bizler ve okuyucularımız için oldukça önemli.

Sevgiyle kalın…

Category: Bebek, Bebeklerde Beslenme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü