Bebekler Ne Zaman Yürür ve Kaç Aylıkken Emekler?

Yorum yapılmamış
Bebeğim ne zaman emekler ve yürür?

Bebeğinizin gelişimde önemli basamakları vardır. Yürümeye uzanan süreç, bu basamakların geçilmesine bağlıdır. Emekleme ile başlayan büyük hareketler, ayakta durmaya ve ilk adımlara uzanır.  Birinci yılın sonunda artık bebeğiniz bir yetişkin gibi ayakta durarak hatta yürüyerek ‘keşfe’ çıkar.

Emekleyen bebeğiniz, neden-sonuç ilişkisini de öğrenir. Emeklerken, ‘Ayağımı çeker elimi uzatırsam şu nesneye uzanabilirim’ sonucuna varır. Bir süre sonra ‘bu hareketleri daha hızlı yaparsam, daha çabuk alabilirim’ düşüncesiyle emekleme hızını da arttırır.

Bebeğiniz Yürümeye Başladığı Zaman Güvenliğe Dikkat Edin!

Bebeklerin emekleme süreciyle birlikte onun için tehlike oluşturabilecek eşyalar konusunda önlem almanız gerekir. Keşfe çıkmış bebeğiniz, henüz neyin tehlikeli olduğunu bilmediği için, her şeyi ağzına alarak tatmaya çalışacaktır. Ayrıca henüz dengeli şekilde yürüyemediği için sık sık düşecektir. Bu durumlarda bebeğinizin ulaşabileceği yerleri ve hareket alanlarını dikkatli şekilde inceleyerek, tedbir alın.  

 • Zehirli maddeler: Alkollü içecekler, aspirin, çamaşır suları, kozmetikler, bulaşık makinesi deterjanları, mobilya cilaları, böcek ve fare zehirleri, demir hapları, uyku hapları, böcek ilaçları.
 • Sivri ve kesici aletler: Makas, bıçak, çakı, jilet, mektup açacağı
 • Yutulma riski olan maddeler: Vida, çivi, madeni para
 • Dikiş nakış malzemeleri: İğne, tığ, düğme
 • Yakıcı maddeler: Kibrit, çakmak, izmarit
 • Oyuncaklar: Sivri ve keskin uçlu olanlar, kırılabilen ya da kopabilen küçük parçalar, minik oyuncaklar.
 • Küçük piller,
 • Takı, mücevher gibi ziynet eşyası,
 • Ayakkabı boyaları,
 • Parfüm ve deodorantlar, 
 • Leblebi, fındık, şeker gibi besinler.

Bebeğinizin büyüdüğünün işaretleri pek çoktur. İlk kelime, ilk gülücük, ilk diş… Liste öyle uzun öyle kısa zamanda değişir ki, bu hıza yetişmek üstelik akılda tutmak gerçekten çok güçtür. Ama özellikle bebeklerin bedensel hareketliliğinin yetişkinlere doğru evrimi, daha çok akılda kalır. İlk adım atışı gibi… Siz büyüdüğüne sevinirken bebeğiniz de yeni bir başarı kazandığına ve hareket alanını genişlettiğine sevinmektedir. Yatar pozisyondan oturmaya, oturmaktan ayakta durmaya ve yürümeye uzanan süreç adeta bir devrimdir. 

Bir bebek için emeklemenin nasıl bir ‘devrim’ olduğunu denemek ister misiniz? Önce sırt üstü yatın ve yalnızca başınızı hareket ettirerek çevreyi izleyin. Diyelim ki masanın üstünde bir eşya dikkatinizi çekti, onu nasıl alacağınızı düşünün… Sonuç; alamadınız!

Bebekler Ne Zaman Emekler

Bebekler Ne Zaman Emekler

Sonra emekleme pozisyonu alın ve tekrar masanın üstündeki eşyayı almayı düşünün… Masanın yanına gittiniz ama ayakta duramıyorsunuz. Sonuç; alamadınız!

Kısa süre ayakta durabileceğinizi hesap edin ve tekrar sehpaya doğru bir atak geliştirin. Ne o? Birkaç adım sonra düştünüz mü? Yılmayın. Tekrar ayağa kalkın ve adım atın…  Masaya tutunun ve elinizi uzatın. Sonuç; ZAFER SİZİN!

İşte bebeğiniz de 6 aydan 1 yaş civarına kadar bu küçük oyunları büyük bir ciddiyetle oynar. Ve büyük zaferler kazanır… Minik bebeğiniz için bu gelişimin önemi hakkında bilgi edinmek ister misiniz? Hadi buyrun yazımızın devamını okumaya…

Bebekler Ne Zaman Oturur ve Kaç Aylıkken Emekler

6-7 ay civarında bebeğiniz önce destekli sonra desteksiz oturmaya başlar. Yatma pozisyonundan oturmaya geçmek, bebeğin çevreyi izleme biçimini değiştirir. Artık çevreyi sırt üstü izlemiyordur. Ancak bu pozisyon, yalnızca kolunun uzandığı kadar etrafındakilere ulaşmak ve incelemek olanağı verir. Oysa çevrede keşfedilecek o kadar çok şey vardır ki; televizyon, sehpa, oyuncak kutusu, sandalyeler… İşte ulaşmak istediği şeyler için hareket etmesi gerektiğini fark eden bebeğiniz, emekleme sürecine girer. 

Emekleme denemesi, oturan bebeğin biraz uzağında duran eşyayı almak için öne doğru uzanmasıyla başlar. Bu bebeğinizin, oturma yani durma yeteneğinden, öne eğilme yani hareket etme yeteneğine geçtiğini gösterir. Üstelik ‘ben emekleyeceğim’ demenin ilk sinyalidir. Ama bu durum, bir bebek için hiç kolay değildir. Onlarca kez tekrarlanacak bir pozisyondur. Çünkü öne doğru eğilen bebeğin kollarına  bedeninin ağırlığı yüklenecektir. Bu ağırlığı eşit dağıtmak için bacaklarını kullanmayı öğrenmek bir sonraki aşamadır. Üstelik bu ağırlığa rağmen beden ağırlığını bir el ve iki bacak üzerine dağıtarak diğer koluyla ilerlemesi gerekecektir. Kol ve bacaklarını çapraz hareket ettirerek ilerleme sanıldığı kadar kolay değildir. En etkili ve hızlı emekleme biçimini geliştirene kadar bebek, sık sık dengesini kaybedecek ve karın üstü düşecektir. 

Bebeğinizin Emekleme Stili Farklı Olabilir

Genellikle bebekler, iki kol ve iki bacak üzerinde bedenlerini kaldırarak emeklerler. Ama farklı stil geliştiren ve o stillerde inatçı olan bebekler de vardır. Bazıları gövdelerini hiç kaldırmadan, yerde sürünerek ilerler. Bu ilerde geliştireceği, ‘komando’ emekleme stilinin başlangıcıdır. Sonra dirseklerini kullanarak gövdesini öne doğru ilerletmeyi öğrenir. 

Bazıları ise, geri geri giderler. Bu bebekler, kollarını itmek yerine çekmeyi tercih ederler. Bazılarının tercihi ise, bacaklarının itme gücünden yararlanmaktır. Ayaklarını sürekli yere vurarak, kolları ve bacaklarıyla köprü hareketine benzer bir pozisyona gelirler. Bu pozisyon onları ancak bir iki adım ileri götürebilir. 

Bebekler Ne Zaman Yürür?

Bebekler Ne Zaman Yürür

Bebekler Ne Zaman Yürür

8 Aylık Bebek Gelişimi

Emekleyen bebeğiniz yere paralel pozisyondaydı. Ama bu pozisyon bebeğinizin ulaşmak istediği nesneler için yeterli değildir. Daha yukarı çıkmak, masa benzeri yerdeki ilgisini çeken nesneleri de eline almak ister… Ve bebek, ayağa kalkmaya karar verir. Ancak ayakta durmak için önce yüksek yerlere tutunmak ve tutunduğu yerden destek alarak ayakta durmak aşamasına gelmiştir. Artık yere pararel değil, tırmanarak yukarı doğru yürüme hareketi geliştirecektir. Bir bebek için tutunduğu yerden çevreyi izlemek için müthiş keyiflidir. Tutunarak ayakta durmak bebeğinizin vücut ağırlığının bacaklarına kayması anlamına da gelir. Bebek, bu pozisyonda, tutunduğu yerden elleriyle kendini desteklese de, ağırlık ayaklardadır. Bebeğiniz tutunduğu yerdeki nesnelere ulaşmak için karnını sehpa, sandalye gibi eşyalara dayayarak elleriyle almak istediği nesneye uzanır. 8 ay civarında bu pozisyonu deneyen bebeğiniz, 5-10 dakika arasında ayakta kalır. Ancak bu dönemde hala ayaklarını tam olarak dengeli tutmayı bilmez. Bazen döndürür, bazen bir balerin gibi parmak uçlarında durur. Hatta yürümeye başladığı dönemlerde bile parmak uçlarında yürümekten hoşlanırlar. 

9 Aylık Bebek Gelişimi

Ayakta durma genelde, 9. aydan itibaren görülür. Ancak bu durum, bebekten bebeğe değişir. Kimi 7 aylıkken kimi de 1 yaş civarında ayağa kalkabilir. Bebeğin ayağa kalkmasında önemli birkaç faktör vardır; hafif bebekler, ağır bebeklere göre daha erken ayağa kalkabilirler. Ama güçlü ve koordinasyonu gelişmiş bazı ağır bebekler de erken ayağa kalkabilir. Ayrıca sürekli kucakta ya da pusette duran bebekler, egzersiz yapamadığından kol ve bacak kasları yeterli gelişim sağlayamadığı için geç ayağa kalkabilirler. Giysiler de önemlidir. Kaygan ayakkabılar ve kaygan çoraplar ayağa kalkmasını zorlaştırabilir.

Bundan sonraki dönem, bebeğin tutunduğu yerin etrafında adım atarak dolaşmaya başlamasıdır. Adımlar yan yan ve dengesidir. Çoğu zaman adımlar birbirine karışır ve dengesini yitir. 

Bebeğin tutunarak ayakta durma becerisinin gelişmesi, ayakta yardımsız durabilme fikrini de geliştirir. Denemeler kendine olan güveni de geliştirmiştir. “Tay tay” durma olarak adlandırılan bağımsız olarak ilk ayakta durma denemesinde, bebek şaşırmıştır. Yardımsız durmaktadır, desteği yoktur ve hangi yöne, nasıl gideceğini bilmemektedir. Bu yüzden genellikle bir adım atsa bile sık sık oturacak ya da düşecektir. Hatta desteksiz yürüme zor geldiği için derhal emekleme pozisyonu alıp, istediği nesneye doğru ulaşmaya çalışacaktır. Çünkü yürümeyi öğrenmediği için emekleme daha kolay ve hızlı bir ilerleme pozisyonudur. 

Bebeğim Kaç Aylıkken Yürür?

İlk adımlar, yetişkinler dünyasına girmenin ilk adımlarından biridir. Kimseden destek almadan atılan birkaç adımdan sonra bebeğinizin tekrar emekleme pozisyonuna geçmesine hiç şaşırmayın. Adım atmasına, rahat ilerlemesine güvenmesi için bir süre daha hem adım atmayı hem de emeklemeyi deneyecektir. İlk adımların başlangıcında bebeğiniz dengesiz yürür. Bacaklarını ayırır, kollarını yanlarına açar ve başını ileri doğru iter. Bu pozisyon dengenin sağlanması için yapılır. Ancak denemeler sonunda, ayaklarını, bacaklarını, kollarını ve başını kullanmayı öğrenir. Bir adım bir adım daha derken, bebeğiniz yürüme süresini arttırır. 

Bebekler, genellikle 13-15 ay arasında ilk adımlarını atarlar. Ancak bu bebekten bebeğe değişir. Bebeklerin çoğu, ilk doğum günü sonrası yürür. Bebeğin 9 aylık ya da 15 aylıkken yürümesinin zeka gelişimiyle bir ilgisi yoktur. Yürümesini etkileyen pek çok faktör vardır; genetik özellikler, aktif olup olmaması, ağırlığı, uzun bacaklı oluşu, hastalanması, yeterli egzersiz yapıp yapmaması, daha önceki yürüme denemelerinde yaşadığı cesaretini kıracak bir deneyim gibi etkenler yürüme sürecinin başlamasında etkilidir.

Desteksiz oturmadan emekleme ve desteksiz yürümeye uzanan süreçte, bebeğinizi çeşitli oyunlarla desteklemeniz ve cesaretlendirmeniz gerekir. Çünkü denemeleri sırasında canını yakacak durumlarda bebeğinizin tekrar emin olduğu pozisyonda inat etmesini sağlayabilir. Dolayısıyla bir sonraki aşamaya geçişin zamanı uzayabilir. 

Category: Bebek, Bebek Gelişimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü